Obróbka CNC - rewolucja dla przemysłu wytwórczego
Dzięki zastosowaniu w latach 50. XX wieku obróbki CNC nastąpiła rewolucja w przemyśle wytwórczym. Wprowadzanie innowacji w produktach stało się tańsze i prostsze. Dziś wyjasniamy, na czym polega ta metoda.
2020-04-30, 11:31

Obróbka CNC, czyli właściwie co?

Obróbka CNC oznacza pracę z metalami i tworzywami sztucznymi przy pomocy maszyn wyposażonych w układ sterowania numerycznego, zarządzany przez specjalnie w tym celu zaprogramowany mikrokomputer. Metoda Computerized Numerical Control przydaje się zarówno w przypadku frezarek, obrabiarek, tokarek czy elektrodrążków. Umożliwia to szybkie, a przede wszystkim niezwykle precyzyjne i powtarzalne wykonywanie zaprojektowanych kształtów. Metoda ta jest bardzo popularnie stosowana w przemyśle.

obrócka CNC

Praca nad obróbką CNC

Obecnie obróbka CNC odbywa się przy pomocy specjalnie przygotowanego interfejsu graficznego. Pozwala to na wczytywanie, edycję oraz wdrażanie programów obróbki. Innymi słowy, inżynier obsługujący taką maszynę ma olbrzymie możliwości zlecania wykonania zadanego kształtu. Zależnie od rodzaju i klasy urządzenia, mogą to być bardzo precyzyjne zadania. W przypadku najlepszych urządzeń skala przesunięć wynosi dziesiętne części milimetra. Również wykonanie płynnych zaokrągleń i innych, nieliniowych kształtów, nie sprawia większego problemu. Warunkiem tutaj jest znajomość obsługi urządzenia, która wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia.

Historia wynalazku

Technologia obróbki CNC wywołała rewolucję w przemyśle wytwórczym w latach 50. XX wieku. Wcześniejsze urządzenia miały możliwość wykonywania z góry założonej sekwencji ruchów. Wdrożenie innowacji produktu wiązało się więc z koniecznością modernizacji linii technologicznej. Dzięki pierwszym maszynom sterowanym numerycznie proces ten stał się o wiele prostszy i tańszy.

KONTAKT / AUTOR
Farem Poland
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.